piątek, 12 kwietnia 2013

Przepisy z naszych pierwszych warsztatów dietetyczno-kulinarnych z Asią Giza

Tak jak obiecałyśmy tak też robimy :) Poniżej znajdziecie przepisy od Asi i SmakFit, które miałyśmy okazję przygotowywać w trakcie naszych ostatnich warsztatów kulinarno-dietetycznych:
"Polski humus" z łuskanego grochu
Składniki:
groch łuskany - 300 gramów
sól czosnkowa
pieprz
oliwa lub polski olej rzepakowy - będzie równie dobry
Sposób przygotowania:
Groch moczycie przez noc w zimnej wodzie. Namoczony groch gotujecie do momentu, aż stanie się miękki - przeważnie zajmuje to ok 30 min. Odlewacie wodę, pozostawiając odrobinę wody na dnie garnka. Miksujecie groch na jednolitą masę i przyprawiacie według uznania. My na warsztatach przyprawiałyśmy groch granulowanym czosnkiem oraz pieprzem. Pasta z grochu może stać się sucha jak chwilę postoi na stole bez przykrycia, aby tego uniknąć proponujemy żebyście na koniec dodały odrobinę lub oleju rzepakowego do pasty. Robiąc to przy okazji wzbogacicie swoją pastę w zdrowe kwasy tłuszczowe do czego namawiała SmakFit Asia.
Podobne pasty możecie zrobić zastępując groch soczewicą czerwoną lub zieloną lub po prostu zrobić prawdziwy humus z ciecierzycy z odrobiną sezamu.
Twarożek na słono i słodko
Składniki:
twaróg chudy
mleko odtłuszczone lub o niskiej zawartości tłuszczu
otręby owsiane, jęczmienne, pszenne, etc. - według uznania
płatki owsiane, jęczmienne, żytnie, etc. - według uznania
Sposób przygotowania:
Asia na warsztatach pokazała nam alternatywę dla gotowego, kupnego "twarożku domowego", który pewnie nie jedna/jeden z Was traktuje jako jedyne możliwe szybkie i prawdziwe śniadanie. Nam przepisy zaproponowane przez Asię bardzo się spodobały tym bardziej, że było coś i dla żarłoków na słono i dla łasuchów - na słodko.
Baza na twarożek:
Twaróg chudy wraz z odrobiną mleka miksujecie blenderem, aż do uzyskania jednolitej masy - powstanie delikatny serek o wyglądzie i konsystencji naturalnego serka homogenizowanego. Na patelni prażycie płatki aż staną się lekko rumiane. Co jakiś czas przemieszajcie je, aby wszystkie równomiernie się podrumieniły. Do bazy przygotowujecie dodatki, takie, które najbardziej lubicie. My zaproponowałyśmy do twarożku na słono: sól czosnkową, rzodkiewkę i koperek. Bazę na twarożek połączyłyśmy z dodatkami i przełożyłyśmy do miseczek, udekorowałyśmy świeżymi ziołami. Ładnie i smacznie prezentuje się z rzodkiewką.
Do wersji słodkiej wykorzystałyśmy natomiast ananasa, kiwi oraz odrobinę cukru cynamonowego. Bazę wymieszałyśmy z prażonymi płatkami, otrębami i cukrem cynamonowym i przełożyłyśmy do miseczek. Na tak przygotowaną bazę wyłożyłyśmy pokrojone owoce, a na to kolejną wersję bazy z dodatkiem otrębów, płatków lub bez nich. Deser przybrałyśmy świeżą miętą.
Asia pokazała nam także jak przygotować różowy twarożek - danie szczególnie polecane dla mam małych brzdąców (w szczególności dziewczynek :)). A pomysł jest bardzo prosty, miksujemy twarożek z odrobiną rzodkiewki oraz pomidorów suszonych. Do smaku twarożek możemy przyprawić solą i czosnkiem granulowanym. Twarożek będzie miał różową barwę. Jeśli będzie zbyt rzadki możecie dodać trochę otrąb. Dla dzieci najlepsze będą owsiane.
Placuszki owsiane
Na koniec Asia pokazała nam bardzo prosty i szybki przepis na placuszki owsiane.
Składniki:
szklanka mąki
płatki owsiane, jęczmienne, żytnie etc. - mogą być lekko uprażone
mleko odtłuszczone lub o niskiej zawartości tłuszczu
jajko – nie jest obowiązkowe, z nim placki będą bardziej odżywcze, bogatsze w pełnowartościowe białko, żelazo i inne składniki mineralne
przyprawy – szczypta soli.
Sposób przygotowania:
Placki są doskonałą bazą do dania słodkiego lub wytrawnego.
Mąkę mieszamy z płatkami oraz jajkiem (jeśli je dodajemy). Następnie dodajemy mleko w takiej ilości, aby ciasto nie przywierało do łyżki, ale aby można było z niego formować małe placuszki. Konsystencja gęstego jogurtu jest najwygodniejsza.
Na patelni rozgrzewamy odrobinę masła klarowanego lub oleju rzepakowego i smażymy placuszki, aż lekko się zarumienią. Placuszki można jeść z dodatkiem naturalnego serka homogenizowanego oraz rzodkiewki lub innych warzywa.
To już wszystkie przepisy na proste, tanie i szybkie śniadania, które miałyśmy okazję przygotowywać z Asią. Mamy nadzieję, że wspólnym gotowaniem zachęciłyśmy Was do jedzenia pysznych i zdrowych śniadań. Jeśli jednak nie do końca przekonane jesteście czy warto jeść śniadania poniżej kilka od Asi jako króciutkie podsumowanie:
Dzień bez śniadania „nie liczy się”

1. Nie jedząc śniadania, nie zaoszczędzisz kalorii na wieczorne jedzenie.
2. Bez energii ze śniadania wydajność organizmu i koncentracja jest obniżona.
3. Brak posiłku rano przyczynia się do zwolnienia tempa przemiany materii, która przyczynia się do nadwagi i otyłości.
4. Brak śniadania lub picie kawy czy soków cytrusowych na ”pusty żołądek” może inicjować chorobę wrzodową.

Śniadanie to podstawa!
1. Śniadanie to porcja energii i składników odżywczych od rana.
2. Śniadanie powinno składać się z porcji:
a. produktów zbożowych”: pieczywo pełnoziarniste, płatki, kasze.
b. chudego nabiału: biały ser twarogowy, homogenizowany, jogurt, kefir czy maślanka
lub chudego mięsa lub ryby
c. warzyw, a najlepiej dwóch porcji warzyw 

3. Nie musisz popijać posiłku, możesz odczekać chwilę, ale nie zapominaj, aby wypijać przynajmniej 2 litry wody w ciągu dnia, zaczynając od godzin porannych
4. Unikaj cukru – to porcja samej energii i do tego na krótko.
Jeśli spodobały się Wam przepisy i chciałybyście wziąć udział w podobnych warsztatach kulinarno-dietetycznych to zaglądajcie tutaj czasem a na pewno znajdziecie informacje o kolejnych śniadaniach z Asią i SmakFit. Więcej przepisów Asi znajdziecie  na jej blogu SmakFit
i jeszcze foto z warsztatów

więcej zdjęć niebawem :)
Jowita i Olga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz